Çocuğunun ateşi çıktığında ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalar :

1. Küçük bir çocuğa asla aspirin vermeyin

Çocuğunuzun ateşi yüksekse onu düşürmek için ona asla aspirin vermemelisiniz. Ateşin vücudun enfeksiyona karşı doğal tepkisi olduğunu unutmayın. Uzmanlar, çocuğunuzun genel durumu iyiyse ve ateşi 38 dereceyi geçmiyorsa, ilacı bırakmanıza gerek olmadığını söylüyor.
Ayrıca, grip veya suçiçeği geçiren çocuklara aspirin verilmesi , ölümcül olabilen veya ciddi beyin sorunlarına neden olabilen, Reye sendromu adı verilen nadir bir durumun gelişmesiyle ilişkilendirilmiştir.

Reye sendromunun belirtileri genellikle çocuk virüsten kurtulduktan bir ila üç hafta sonra başlar ve şunları içerir:
– enerji eksikliği
– bilinç bulanıklığı, konfüzyon
– Sinirlilik veya saldırganlık gibi davranışlarınızdaki değişiklikler
– hızlandırılmış kalp atış hızı
– kasılmalar
– bilinç kaybı

Great Ormond Street Çocuk Hastanesi, doktorunuz aksini söylemediği sürece çocuğunuza 16 yaşından önce aspirin verilmemesini tavsiye eder.

Araştırmalara göre, aspirin verdikten sonra çocuğunuzda Reye sendromu gelişme riski çok azdır, ancak yine de dikkatli olunması tavsiye edilir.

2. Soğuk duş

Ebeveynlerin çocuklarının ateşi olduğunda yapabileceği bir diğer hata da ateşi düşürmek için onlara buz banyosu yapmaktır.
Çocuğu çok çabuk soğutmamak önemlidir. Bir bebeği veya çocuğu soğuk bir duşa veya banyoya koymak tehlikelidir ve hipotermiye neden olabilir.
Hipotermi vücut ısısında tehlikeli bir düşüştür ve belirtileri şunlardır:
-tremor
-soluk, soğuk ve kuru cilt
– anlaşılmaz konuşma
– yavaş nefes alma
– tükenmişlik
– bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Hipotermi yaşayan bebekler dokunulamayacak kadar soğuk olabilir, alışılmadık derecede sessiz veya uykulu olabilir ve beslenmeyi reddedebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x